Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom

Na bezpečnosť jazdy v aute vplývajú najmä brzdy a tiež rôzne asistenčné a bezpečnostné systémy. To však nie je všetko. Sú tu aj ďalšie súčiastky, ktorých stav má vplyv na bezpečnosť jazdy, aj keď ich primárny účel spočíva v niečom inom.

Bez tlmičov v dobrom stave nefungujú v aute ani viaceré ďalšie veci

Takouto súčiastkou sú aj tlmiče. Okrem toho, že ich hlavnou úlohou je zabezpečiť komfort pre vodiča a jeho spolujazdcov a tiež chrániť mnohé citlivejšie súčasti auta tým, že tlmia nárazy vznikajúce prechádzaním po nerovnostiach na vozovke, je dobrý stav tlmičov dôležitý aj pre správne fungovanie bezpečnostných systémov ako ABS alebo ESP.

Tieto a ďalšie moderné systémy totiž stopercentne fungujú len za predpokladu, že kolesá auta sú v úplnom kontakte s vozovkou. A práve to je úloha tlmičov. Venovať náležitú pozornosť tlmičom na svojom aute je tak nielen otázkou komfortu, ale aj bezpečnosti.

Ako dbať o tlmiče?

Včasné odhalenie prílišného opotrebovania tlmičov a potreby ich výmeny však môže byť, na rozdiel od niektorých iných náhradných dielov Škoda, problémové. Dôvod je ten, že za bežných okolností je opotrebovanie tlmičov veľmi plynulé a postupné a to až do takej miery, že pri pravidelnom jazdení ho nespozorujete.

Dôležitá je preto pravidelná kontrola ich stavu. Prvýkrát by ste si mali dať tlmiče skontrolovať po najazdení 80 000 km a následne takúto kontrolu opakovať každých 20 000 km. Aj mimo týchto intervalov si však môžete všimnúť opotrebovanie tlmičov. Ako?

Jedným zo znakov opotrebovaných tlmičov je, že auto sa v ostrých zákrutách príliš nakláňa do strany a vychyľuje k vonkajšku zákruty. To, že máte opotrebované tlmiče, vám napovedia aj vibrácie a chvenie volantu, či praskanie, ktoré sa zintenzívňuje pri prejazde nerovnosťami, alebo retardérmi. A v neposlednom rade patrí medzi prejavy opotrebovaných tlmičov aj prešmykovanie kolies pri zrýchľovaní auta.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Coprid / Stock.adobe.com
Posted in TOP